Portico Panthers U10 32 Leyland Warriors 12
Tries: McKenzie Barnes 2, Reece Ellison, Scott Kerwin, Harley Houghton, Elliot Thwaite.
Mikey Molynuex guested and scored for Leyland
Portico Panthers U9 2 Latchford Giants Blacks 8.
Tries: Jake Crompton and Charlie Molynuex
Portico Panthers U8 (Golds) 2 Wigan St Cuthbert’s 6.
Tries: Max Mannion & Ryan Hughes
Hindley 10 Portico Panthers (Greens) U8 8.
Tries: Isabella Woods 2, McKenzie Pope 2, Harvey Tetlow, Tyler Dawson, Lewis Sutton- Smith and Jake Critchley.
Blackbrook Royals U7 20 Clock Face Miners 12.
Tries: Jack Smith, Leo Gaskell (2), Reece Taylor, Alfie Lyon.
Orrell St James 68 Blackbrook Royals U8 40.Tries: Riley Heath (4), Erith Porter (2), Nathan Moore, Harvey Kempster, Daniel Weston, Thomas Owen.
Thatto Heath Swords 4 Blackbrook Royals U9 32. Tries: Peter Burgess (2), James Moss, Leighton Hodgkinson, Ronan Bradbury, Harry Knowles, Ollie Roby, Daniel Kent, Matthew Smee, Declan Rigby, Harrison Marsh, Imrich Milicky, Leon Walker
Blackbrook Blues U9 32 Chorley Panthers 4.
Tries: Dominic Bridge (2), Reece Bettison (2), Jack Latham (2) Jack Tinsley, Sean Roberts, Patrick Bridge.
Blackbrook Royals u12 16 Orrell St James Golds 10.
Tries: James Appleton, Matthew Mellor, Kyle Sparrow.
Blackbrook Royals U14 48 Leigh M.R. 0.
Tries: Brad Sherwood (2), Owen Blackwood, William Broderick, Leighton Hesketh, Alex Sutton, Reece Sumner, Callum Neal.
National Cup Semi Final.
Blackbrook Royals U16 22 East Leeds 6.
Tries: Danny Eden, Kieron Taylor, Jack Kennedy, Zack Lee
Blackbrook Blues U16 24 Leigh East 22
Tries: Aiden Doyle, Sam Walker, Jack Roughley, Finn Swift.
Leigh M.R. 24 Blackbrook Royals U10 6
Try: Zach Levick.
Thatto Heath Crusaders U14's 20 - 6 Rochdale.
Tries : Harry Thomas 3, Luke Lane.
Conversions : Reece Vriers 2.
Golborne Parkside U8 10 Haydock Warriors U8 13 Scorers: Callum McDonald 8, Rice Houghton 3. Elliot Rogers 2
Crosfields U11 30 Haydock Warriors U11 12
Scorers: Ben Ashton. Callum Derrick.
Blackbrook U7 20 Clock Face 12
Tries: Fin Coaley, Joe Bannister, Kyle Gallimore.
Clock Face Miners U8s 20 Wigan St Judes 36
Tries: Billy Adamson 2, Aidan Cooney 3.
Thatto Heath U12s 18-16 Clock Face U12s:
Tries: Mitchell Brookes, Leo Naylor, Lewis Davies.
Clock Face U15s 14-30 Ashton Bears
Tries: Josh Lowe, Adam Light, Jack Roylance.
Pilks recs u9s 9 Leigh East Dragons 3.
Tries: Luke Brighouse 3, George Edmondson, Max Fear, Josh Hunt,
Aaron King, Connor Stubbs, Billy Traynor.
Pilkington Recs U8 20 Thatto Heath 16
Tries: Aidan Houghton 4, Dylan Greenall 2, Logan Parr 2, Joseph Morris 2, Jacob Davies 2, Lewis Taylor, Dan Keogh, Zack Kilgannon, Dylan Finney, Rhys Crehan, Josh Larkin, Kieron Manweiler, Harry Williams
Pilkington Recs u10 16 Golborne 0
Tries: Rhys Edwards 2
Rohan Heyes 1
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here